O nas arrow Projekty arrow Promocja Polski
+ A | A -





Nie pamiętam hasła
Promocja Polski PDF Drukuj Email

 

FREDRO ZAPOMNIANY 2023

logo facebook   Fredro Zapomniany - 2023

Projekt ”Fredro zapomniany” – pierwsza opowieść telewizyjna o życiu i twórczości Aleksandra Fredry (cykl 3 odcinków) oraz „Fredro zapomniany – kampania społeczna”.
Zrealizowany przez Europejski Instytut na rzecz Demokracji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Program „Promocja czytelnictwa”.

logo_YT Fredro Zapomniany cz. 1 - Sztuka i polityka

logo_YT Fredro Zapomniany cz. 2 - Życie i inne zajęcia

logo_YT Fredro Zapomniany cz. 3 - Fredro na scenie

 

 

WARSZTATY SCENARIUSZOWE "DO DAMASZKU"
SZTUKA ADAPTACJI 2023

logo facebook   Warsztaty scenariuszowe - Do Damaszku - sztuka adaptacji 2023

W 2023 roku Europejski Instytut na Rzecz Demokracji zrealizował projekt - II odsłonę warsztatów „Do Damaszku-sztuka adaptacji”.
Przedsięwzięcie dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z programu „Edukacja artystyczna 2023”.

Po zeszłorocznym sukcesie postanowiliśmy pójść za ciosem i przeprowadzić drugą część warsztatów, dzięki którym młodym scenarzystom będzie łatwiej wejść ze swoimi pomysłami scenariuszowymi na rynek audiowizualny.

"Do Damaszku" - to unikatowe szkolenie skupiające się na rozwijaniu umiejętności pisania scenariuszy filmowych, telewizyjnych i tekstów kreatywnych w branży audiowizualnej. To innowacyjne przedsięwzięcie jest przeznaczone dla absolwentów uczelni artystycznych oraz wszystkich zainteresowanych kreatywnym pisaniem.

Tegoroczne warsztaty miały na celu przekazanie uczestnikom nie tylko podstaw sztuki pisania dialogów, scen, sekwencji, i scenariuszy, lecz także umiejętności skutecznego funkcjonowania na konkurencyjnym rynku prac literackich w branży filmowej, audiowizualnej, i nowych mediów.

Formuła warsztatów opierała się na trzech podstawowych filarach:
1. Analiza scenariuszowa najwybitniejszych dzieł kinematograficznych.
2. Wdrożenie w praktyczne ćwiczenia z tekstem opartym na analizie dzieł filmowych.
3. Trening umiejętności prezentacji i sprzedaży prac literackich w przemyśle kreatywnym.

Podczas trzech 2-dniowych zjazdów uczestnicy szkolili swoje umiejętności pod okiem wybitnych specjalistów dziedziny scenopisarstwa takimi jak Wojciech Tomczyk i Przemysław Nowakowski.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli możliwość zorganizowania kolejnych warsztatów dla młodych twórców.

Plakat Do Damaszku

logo_MKiDN

 

 

MUZYCZNY ŚLAD - WIDEOWIZYTÓWKI KOMPOZYTORÓW POLSKICH 2023

logo facebook   Muzyczny ślad - 2023

logo_YT Ignacy Friedman

logo_YT Kazimierz Lubomirski

Projekt pod nazwą "Wideowizytówki kompozytorów polskich – Ignacy Friedman, Kazimierz Anastazy Karol Lubomirski” to kolejna odsłona projektu realizowanego w m2023 roku przez Europejski Instytut na Rzecz Demokracji dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

Projekt ten co roku zabiera widzów w fascynującą podróż przez życie i twórczość wybitnych polskich kompozytorów. "Wiedeowizytówki kompozytorów polskich" to seria krótkich filmów, które mają na celu zasygnalizowanie najważniejszych wątków z biografii i twórczości muzyków, umiejscowienie ich dorobku w kontekście muzyki europejskiej i światowej oraz ukazanie inspiracji kompozytorów oraz ich życie w kontekście społeczno-politycznym.

Celem projektu jest także sportretowanie postaci bohaterów na tle wydarzeń historycznych, które miały wpływ na ich twórczość. Maxymilian Bylicki pełni rolę narratora, prezentując krótki życiorys każdego z muzyków oraz określając ich przynależność do nurtów muzyki klasycznej polskiej i światowej.

W ramach każdego filmu znajdą się nagrania fragmentów kameralnych utworów muzyków oraz materiały biograficzne, takie jak portrety, nuty i inne pamiątki.

W tym roku wzięliśmy na warsztat znakomitych kompozytorów jakimi są Ignacy Friedman oraz Kazimierz Anastazy Karol Lubomirski. Do realizacji zaprosiliśmy duet pianistyczny Książek Piano Duo, w skład którego wchodzą: Agnieszka Zahaczewska-Książek oraz Krzysztof Książek. Muzycy wykonają utwory: Ignacy Friedman 5 Walców na cztery ręce op. 51 oraz Kazimierza Anastazego Karola Lubomirskiego Magyar-polka op.29, Petite barcarolle mazurek f-moll op.30

Zapraszamy do śledzenia "Wideowizytówek" i odkrywania fascynującego dziedzictwa polskich kompozytorów!

Plakat Muzyczny Ślad

 

logo_MKiDN logo_NIMIT

 

 

WARSZTATY SCENARIUSZOWE - DO DAMASZKU 2022

logo facebook   Warsztaty scenariuszowe - Do Damaszku 2022

Warsztaty scenopisarskie „Do Damaszku” to projekt zrealizowany przez Europejski Instytut na Rzecz Demokracji dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Sektor Rozwojów Kreatywnych”, którego głównym celem było dostarczenie słuchaczom narzędzi do samodzielnego rozwoju, wskazanie w pracy indywidualnej silnych i słabszych stron rozwijanego projektu, także pod kątem jego potencjalnego zaistnienia na rynku usług kreatywnych.

Uczestnicy warsztatów zostali wyselekcjonowani przez ekspertów na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Początkujący twórcy, którzy przy rozmowach wykazali się największym potencjałem kreatywnym oraz chęcią uczestnictwa w warsztatach zostali zaproszeni do wzięcia udziału w wykładach.

W ciągu trzech dwudniowych zjazdów nasi słuchacze zdobyli praktyczną wiedzę pisarską od wykładowców, którzy są uznanymi znawcami branży scenopisarskiej i filmowej. Warsztaty poprowadzili Małgorzata Imielska, Piotr Gociek, Waldemar Dariusz Gajewski oraz Wojciech Tomczyk. Plan zajęć obejmował między innymi: analizę scenariuszowych przykładów najwybitniejszych dzieł kinematograficznych; wdrożenie praktycznych ćwiczeń z tekstem; analizę dzieł filmowych; doskonalenie umiejętności prezentacji i sprzedaży prac literackich w przemyśle kreatywnym.

Mamy ogromną nadzieję, że warsztaty okażą się cyklicznym wydarzeniem i w przyszłym roku również uda nam się je zorganizować.

logo

 

logo facebook   Muzyczny ślad - 2022

logo_YT Józef Wieniawski

logo_YT Ludomir Różycki

Kolejny rok z rzędu, kiedy Fundacja Europejski Instytut na Rzecz Demokracji wzięła na tapetę wybitnych polskich kompozytorów chcąc przedstawić ich sylwetki szerszemu gronu odbiorców. W tym roku przedstawiliśmy Józefa Wieniawskiego oraz Ludomira Różyckiego. Każdy z nich był niewątpliwie wybitnym muzykiem, którego wkład w polską muzykę klasyczną jest nieopisany. Niestety ich dorobek muzyczny nie jest powszechnie znany słuchaczom, dlatego też postanowiliśmy przyczynić się do rozprzestrzeniania informacji o nich i ich twórczości.

Emisje wideowizytówek można było oglądać na antenie TVP Kultura od 23.12.2022 do 29.12.2022

Wideowizytówki kompozytorów polskich: Józef Wieniawski, Ludomir Różycki to projekt prowadzony przez Europejski Instytut na Rzecz Demokracji, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Realizacją nagrań podobnie jak w zeszłych latach zajęły się firmy Amicus Media oraz Storyliner.

 

logo logo_NIMIT

 

Archipelag myśli - zapraszamy na stronę projektu!

logo facebook   Archipelag myśli

O archipelagu myśli napisano też na eduportalu w Bielsku-Białej - zapraszamy!

Latem 2021 roku mieliśmy niezwykłą przyjemność realizować projekt „Archipelag myśli”. Projekt, który powstał dzięki współpracy wielu instytucji kultury i młodzieży szkół podstawowych oraz licealnych.
Zaproszona do projektu młodzież uczestniczyła w warsztatach aktorskich prowadzonych przez Rafała Sawickiego oraz Martę Gzowską-Sawicką, aktorów Teatru Polskiego w Bielsku Białej. Na warsztatach uczestnicy analizowali dzieła europejskich pisarzy XIX i XX wieku oraz otrzymali niezbędne wskazówki do interpretacji dzieł.
Zwieńczeniem warsztatów była rejestracja filmowa cytatów w wykonaniu młodzieży. W całym przedsięwzięciu wzięło udział aż 70 uczestników, którzy zaprezentowali łącznie 700 cytatów. Owoc ich pracy będzie można oglądać w aplikacji mobilnej służącej jako narzędzie do wyszukiwania najważniejszych haseł, motywów i cytatów z literatury XIX-XX wieku. Aplikacja ukarze się jeszcze w tym roku i mamy ogromną nadzieję, że stanie się przydatnym narzędziem zarówno dla osób, które zapoznanie się z wybranym utworem mają jeszcze przed sobą, jak również dla tych, którzy będą chcieli przypomnieć sobie treść wybranego tytułu.

Instytucje, które wzięły udział w projekcie:
Teatr Polski w Bielsku Białej, Dom Kultury Włókniarzy w Bielsku Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich.

Uczestnicy, którzy wzięli udział w projekcie: grupa Teatr K z Żywca, Teatr Kamienica z Żywca, grupa z Fundacji Braci Golec w Żywcu, uczniowie IILO im. Adama Asnyka w Bielsku Białej, uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku Białej, uczniowie Niepublicznego LO im. Cogito w Bielsku Białej, wychowankowie Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach Dziedzicach.

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

logo_KulturaDostepna

 

logo facebook   Muzyczny ślad - 2021

logo_YT Antoni Stolpe

logo_YT Henryk Pachulski

Projekt "Muzyczny ślad - wideowizytówki kompozytorów: Antoni Stolpe, Henryk Pachulski" zrealizowany przez
Europejski Instytut na rzecz Demokracji.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

logo logo_NIMIT

 

logo facebook   Muzyczny ślad - 2020

Projekt "Muzyczny ślad - wideowizytówki kompozytorów: Roman Statkowski, Władysław Żeleński" zrealizowany przez
Europejski Instytut na rzecz Demokracji.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fundusz Promocji Kultury 2020.

 

logo facebook   Tyrmand 2.0 - 2020

Projekt "Leopold Tyrmand: życie bez kompromisów" zrealizowany przez
Europejski Instytut na rzecz Demokracji.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fundusz Promocji Kultury 2020.

 

Top!