O nas arrow WPŁAĆ DAROWIZNĘ
+ A | A -





Nie pamiętam hasła
Statut Drukuj Email



Pobierz statut w formacie .pdf 

STATUT FUNDACJI:
EUROPEJSKI INSTYTUT NA RZECZ DEMOKRACJI – EUROPEAN INSTITUTE FOR DEMOCRACY.

Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1

Fundacja pod nazwą Europejski Instytut na rzecz Demokracji – European Institute for Democracy, zwana w dalszej części Fundacją, została ustanowiona przez Andrew Dempster Young oraz Dorotę Mitrus, zwanych dalej Fundatorami, aktem notarialnym sporządzonym w dniu 19 stycznia 1998 r. przed Iwoną Wach notariuszem w Lublinie prowadzącym kancelarię notarialną przy ul. Ewangelickiej 4 w Lublinie (Repertorium A Nr 266/98) i działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t.j. Dz.U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203), przepisów powszechnie obowiązującego prawa oraz na podstawie niniejszego Statutu. Fundacja prowadzi działalność pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 r., Nr 96, poz. 873 z późn. zm.).

§ 2

Fundacja posiada osobowość prawną.

§ 3

Fundację ustanowiono na czas nieokreślony.

§ 4

Fundacja działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami.

§ 5

Siedzibą Fundacji jest miasto stołeczne Warszawa.

§ 6

Fundacja używa pieczęci z napisem wskazującym jej nazwę i siedzibę. Pieczęć może ponadto zawierać wyróżniający Fundację znak graficzny.

§ 7

Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

§ 8

Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie także przystępować do spółek i Fundacji.

§ 9

Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi tytułami, nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla celów Fundacji.

Rozdział II
CELE, ŚRODKI I ZASADY DZIAŁANIA
§ 10

Celem Fundacji jest:

  1. Popieranie działania i rozwoju demokratycznych instytucji i organizacji oraz promocja demokracji, wartości demokratycznych i praw człowieka w Polsce i za granicą.
  2. Wdrażanie procedur i mechanizmów demokratycznych w funkcjonowanie instytucji na szczeblu krajowym i lokalnym.
  3. Wsparcie i udzielanie pomocy w budowaniu struktur demokratycznych w partiach politycznych, organizacjach pozarządowych, samorządzie lokalnym, administracji i organizacjach społecznych.
  4. Jednoczenie wysiłków na rzecz promocji demokracji i dialogu społecznego wśród różnych podmiotów życia społecznego w Polsce i za granicą.
  5.  Kształtowanie postaw demokratycznych i ekologicznych wśród osób zajmujących się wszelką działalnością polityczną i społeczną.
  6. Przekazywanie i promowanie doświadczeń: polskiej transformacji, rozwoju demokracji, społeczeństwa obywatelskiego i ochrony środowiska
  7. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych, należących do mniejszości narodowych, grup dyskryminowanych oraz wykluczonych społecznie.
  8. Budowa i rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i za granicą
  9. Wspieranie działań na rzecz spójności, rozwoju obszarów wiejskich oraz rozwoju regionalnego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
  10. Kształtowanie i popularyzowanie postaw ekologicznych, podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństw oraz budowanie społecznego poparcia dla działań na rzecz środowiska naturalnego w Polsce i za granicą.

§ 11

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

  1.  Organizowanie i finansowanie:  
    • - Działalności szkoleniowej, konsultacji, seminariów, konferencji, wizyt studyjnych, poradnictwa, wykładów, pokazów, targów, wystaw, warsztatów i staży w kraju i za granicą,
    • - przygotowywania i udostępniania materiałów szkoleniowych,
  2. Przeprowadzenie badań naukowych oraz przygotowywanie analiz i raportów
  3. Prowadzenie kampanii informacyjnych, popularyzatorskich, edukacyjnych i promocyjnych, z uwzględnieniem wykorzystania nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
  4. Realizację filmów, rejestrację i dokumentację filmową oraz tworzenie zasobów filmowych programów, edukacyjnych pakietów multimedialnych, stron internetowych, portali, telewizji internetowej, itp.
  5. Prowadzenie działalności publicystycznej i wydawniczej, produkcji filmowej, rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych oraz innych związanych z promocją i wspieraniem celów statutowych oraz innych instytucji.
  6. Wymianę doświadczeń i współpracę z krajowymi i zagranicznymi instytucjami państwowymi, samorządowymi, organizacjami społecznymi, gospodarczymi, naukowymi oraz osobami fizycznymi działającymi w zakresie objętym celami Fundacji.
  7. Podejmowanie i wspieranie działań na rzecz praw człowieka i demokracji oraz upowszechnienie wiedzy na ten temat w kraju i za granicą.
  8. Aktywizację społeczeństwa, wspieranie inicjatyw obywatelskich oraz promowanie i organizowanie wolontariatu.
  9. Propagowanie zagadnień związanych z procesami integracji europejskiej i integracji społecznej.
  10. Podejmowanie działań na rzecz podwyższenia świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat funkcjonowania przyrody oraz zależności między człowiekiem a środowiskiem.
  11. Organizowanie, prowadzenie i doskonalenie metod ochrony środowiska przyrodniczego i zasobów kulturowych.
  12. Organizowanie akcji i szkoleń związanych ze zdrowym stylem życia oraz utrzymywaniem dobrej kondycji fizycznej.
  13. Wspieranie rozwoju turystyki.

§ 12

Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą.

Rozdział III
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§ 13

Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 1000 (jeden tysiąc) złotych wymieniony w akcie notarialnym jej ustanowienia. Majątek Fundacji stanowią również środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania.

§ 14

Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:

  1. dotacji, darowizn, subwencji, spadków i zapisów od osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, otrzymywanych zarówno z kraju, jak i zagranicy, które mogą mieć zarówno postać środków pieniężnych, jak i rzeczowych,
  2. odsetek od lokat i depozytów bankowych,
  3. dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
  4. dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego oraz innych praw majątkowych.

§ 15

W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

§ 16

Osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, które dokonają na rzecz Fundacji darowizny lub dotacji, jednorazowej lub łącznej, w wysokości równej co najmniej 5000 (pięć tysięcy) złotych, Fundacja może przyznać, o ile wyrażą stosowne życzenie, tytuł sponsora Fundacji. Tytuł sponsora ma charakter osobisty.

§ 17

  1. Zabrania się udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej Fundatorów, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
  2. Zabrania się przekazywania majątku Fundacji na rzecz Fundatorów, członków organów lub pracowników oraz ich „osób bliskich”, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.

Rozdział IV
ORGANY FUNDACJI
§ 18

Organami Fundacji są:
- Rada Fundatorów
- Rada Fundacji
- Zarząd Fundacji.

§ 19

  1. W skład Rady Fundatorów wchodzą Fundatorzy.
  2. W razie śmierci Fundatora, w jego miejsce wchodzą osoby wskazane w testamencie. W przypadku braku takiego wskazania, w skład Rady wchodzą zstępni Fundatora. W przypadku braku zstępnych, w miejsce zmarłego Fundatora wchodzą inni spadkobiercy ustawowi.
  3. Do kompetencji Rady Fundatorów należy:
    1. powołanie pierwszego składu Rady Fundacji oraz Zarządu Fundacji,
    2. powoływanie członków w kolejnych Radach Fundacji. Członków Rady Fundacji powołanych przez Radę Fundatorów może odwołać tylko ta Rada. W miejsce odwołanego członka, a także członka, którego mandat wygasł wskutek upływu kadencji lub śmierci, oraz wskutek złożonej rezygnacji, powoływane są osoby przez Radę Fundatorów,
    3. decyzja o likwidacji Fundacji.
  4. Akceptacji Rady Fundatorów wymagają projekty uchwał dotyczące:
    1. zmiany Statutu Fundacji,
    2. łączenia Fundacji z inną Fundacją.
  5. Uchwały Rady Fundatorów zapadają bezwzględną większością głosów. W przypadku gdy Fundatorów jest dwóch do ważności uchwały wystarczy obecność jednego Fundatora.
  6. Rada Fundatorów zwoływana jest na wniosek co najmniej jednego Fundatora lub na wniosek Rady Fundacji.
  7. Fundator może wykonywać określone w statucie czynności poprzez wyznaczonego przez siebie pełnomocnika.

Rada Fundacji
§ 20

  1. Rada Fundacji jest organem kontrolnym Fundacji i składa się z nie mniej niż trzech i nie więcej niż pięciu osób powołanych przez Fundatorów na 5-letnie kadencje, w tym Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego. Co 5 lat połowa składu osobowego Rady ulega zmianie.
  2. Rada Fundacji na swoim pierwszym posiedzeniu wybiera w głosowaniu tajnym ze swojego grona Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady.
  3. Fundator może być członkiem Rady Fundacji, z zastrzeżeniem postanowień ust. 1 oraz ust. 6 lit. d niniejszego paragrafu.
  4. Rada Fundacji może określić tryb swojej pracy uchwalając regulamin.
  5.  Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje w przypadku odwołania przed upływem kadencji decyzją Rady Fundatorów, śmierci lub rezygnacji z członkostwa złożonej na piśmie Przewodniczącemu Rady.
  6. Członkowie Rady Fundacji:
    1. nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia,
    2. nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej,
    3. mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów
    4. mogą być powołani do Rady maksymalnie na dwie następujące po sobie kadencje.
  7. Do kompetencji Rady Fundacji należy:
    1. Zatwierdzanie rocznego raportu z działalności oraz sprawozdania finansowego Fundacji,
    2. zmiana statutu Fundacji z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu lub Rady Fundatorów,
    3. sprawowanie nadzoru nad działalnością Fundacji, poprzez prawo wglądu we wszelkie dokumenty dotyczące działalności Fundacji, żądanie pisemnych lub ustnych wyjaśnień od członków Zarządu dotyczących wszelkich kwestii związanych z działalnością Fundacji oraz planów działania Fundacji na kolejny rok,
    4. powoływanie i odwoływanie członków Zarządu oraz ustalanie wysokości ich wynagrodzeń z tytułu pełnienia funkcji w organie Fundacji, limitów maksymalnych wynagrodzeń z tytułu realizacji zadań statutowych, udzielanie pełnomocnictw do zawierania umów z członkami Zarządu,
    5. ustalanie nagród, wyróżnień, tytułów honorowych związanych z realizacją statutowych zadań Fundacji, uchwalanie regulaminu przyznawanych nagród, wyróżnień i tytułów honorowych,
    6. podejmowanie decyzji w sprawie łączenia Fundacji z inną Fundacją, na wniosek Zarządu, po zasięgnięciu opinii Rady Fundatorów,
    7. wyrażenie zgody na czynności dotyczące majątku Fundacji wykraczające poza zakres zwykłego zarządu.

§ 21

  1. Posiedzenia Rady Fundacji odbywają się w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz w roku. Rada Fundacji zbiera się obowiązkowo w celu zatwierdzenia sprawozdania z działalności oraz sprawozdania finansowego do dnia 15 czerwca każdego roku. W przypadku nieobecności członka Rady na posiedzeniu zwołanym w celu zatwierdzenia sprawozdania może on złożyć swój głos na piśmie do Przewodniczącego Rady.
  2. Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy bądź na wniosek Zarządu lub co najmniej 1⁄2 członków Rady i zawiadamia jej członków za pośrednictwem poczty elektronicznej na adresy przez nich wskazane, co najmniej na 7 (siedem) dni przed planowanym terminem posiedzenia.
  3. W posiedzeniach Rady Fundacji może uczestniczyć przedstawiciel Zarządu Fundacji.
  4. Uchwały Rady Fundacji podejmowane są bezwzględną większością głosów.
  5. Uchwały Rady Fundacji mogą być podjęte w trybie pisemnym, bez odbycia posiedzenia Rady Fundacji, jeśli uprzednio wszyscy jej członkowie wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte albo na głosowanie w trybie pisemnym.

Zarząd
§ 22

  1. Zarząd Fundacji składa się z minimum dwóch osób, wśród nich Prezesa oraz Członków Zarządu, powoływanych na czas nieokreślony przez Radę Fundacji.
  2. Fundator może być jednocześnie członkiem Zarządu. Do Zarządu nie mogą być powołani członkowie Rady Fundacji. W przypadku powołania członka Rady Fundacji do Zarządu jego mandat w Radzie wygasa.
  3. Członkostwo w Zarządzie wygasa na skutek śmierci, odwołania lub zrzeczenia się członkostwa złożonego na piśmie do Prezesa. Oświadczenie o zrzeczeniu się członkostwa w Zarządzie Fundacji składa się do Rady Fundacji.
  4. Rada Fundacji może uchwalić regulamin Zarządu określając jego strukturę wewnętrzną i tryb pracy.

§ 23

Radzie Fundacji przysługuje prawo odwoływania Zarządu lub każdego z jej członków w każdym czasie.

§ 24

  1. Zarząd kieruje bieżącą działalnością Fundacji i do jego kompetencji należy podejmowanie decyzji, z zastrzeżeniem uprawnień Rady Fundatorów i Rady Fundacji, we wszystkich sprawach Fundacji.
  2. Do kompetencji Zarządu należy w szczególności:
    1. kierowanie działalnością Fundacji oraz reprezentowanie jej na zewnątrz,
    2. sprawowanie zwykłego zarządu majątkiem Fundacji,
    3. składanie oświadczeń woli w zakresie przyjęcia przez Fundację dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów,
    4. ustalanie planów zatrudnienia i płac oraz określanie zasad wynagradzania i wysokości wynagrodzeń pracowników Fundacji i zwrotu poniesionych wydatków przez wolontariuszy,
    5. sporządzanie sprawozdania z działalności Fundacji,
    6. tworzenie, przekształcenie lub znoszenie jednostek organizacyjnych Fundacji oraz powoływanie i odwoływanie kierowników jednostek organizacyjnych Fundacji.
  3. Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał, zwykłą większością głosów, przy czym do ważności uchwały wymagana jest obecność Prezesa Zarządu Fundacji. W sytuacji równej ilości głosów, głos Prezesa jest rozstrzygający.
  4. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu.
  5. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy.

§ 25

Do składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu Fundacji upoważniony jest samodzielnie Prezes lub dwaj członkowie zarządu działający łącznie, z zastrzeżeniem postanowienia § 20 pkt 7 lit d.

§ 26

Czynności zwykłego zarządu mogą być podejmowane przez osoby spoza Zarządu po uprzednim upoważnieniu dokonanym przez Zarząd.

Rozdział V
ZMIANA STATUTU
§ 27

Zmiana statutu nie może dotyczyć istotnych zmian celu Fundacji. Decyzję w przedmiocie zmiany statutu podejmuje Rada Fundacji na wniosek Zarządu, po uprzedniej konsultacji z Radą Fundatorów.

Rozdział VI
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 28

Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną Fundacją, o ile nie doprowadzi to do istotnej zmiany celu Fundacji. Decyzję w przedmiocie połączenia podejmuje Rada Fundacji po zapoznaniu się ze stanowiskiem Ministra Administracji i Spraw Wewnętrznych i po zasięgnięciu opinii Fundatorów.

§ 29

Fundacja ulega likwidacji w przypadku osiągnięcia celu, dla jakiego została ustanowiona lub w razie wyczerpania środków pieniężnych lub majątku Fundacji. Decyzję w sprawie likwidacji podejmuje Rada Fundacji, samodzielnie lub na wniosek Zarządu.
Likwidację przeprowadza likwidator ustanowiony przez Radę Fundacji. Z chwilą ustanowienia likwidatora wygasają uprawnienia członków Zarządu, zaś kompetencje Zarządu przechodzą na likwidatora.
Majątek pozostały po likwidacji Fundacji i uregulowaniu wszelkich jej zobowiązań likwidator przekazuje z zastrzeżeniem treści art. 5 ust. 4 ustawy o fundacjach na rzecz organizacji prowadzących działalność zbieżną z celami Fundacji.

§ 30

Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.

 
następny artykuł »

Top!